
MAŁGORZATA PACHECKA
ODZYSKANA RZEKA UTRATA
Dolina Utraty 2.0
Wszyscy mieszkamy nad Utratą i wszyscy możemy z niej korzystać. Uświadomienie sobie tego faktu nie przyszło mi łatwo.
Początek tego projektu sięga 2016 roku, kiedy zauważyłam, że łąki nad Utratą oraz tereny między rzeką a lasem zostały zasypane znaczną ilością ziemi, gruzu, elektrośmieci i odpadów. Mało kto spośród mieszkańców gminy zdawał sobie sprawę z takiego stanu rzeczy. Zaniepokoiło to mnie oraz grupę społeczników z różnych środowisk. Jak to możliwe, że ten cenny pod względem przyrodniczym i wypoczynkowym obszar nie jest objęty szczególną opieką ze strony gminnych władz? Można by powiedzieć, że został wręcz zapomniany. Nie doszukaliśmy się o Dolinie Utraty żadnych informacji w biuletynie gminnym.
Nie pogodziliśmy się z tą sytuacją i tak powstał Projekt Utrata 2.0. Chcemy pokazać Wam możliwości aktywnego wypoczynku nad Utratą, także dla rodzin z dziećmi i osób starszych. Dołączcie do nas!
Co oferuje Utrata?
Odkryliśmy, że rzeka oferuje całoroczne warunki do spływu kajakami. Pierwszy raz popłynęliśmy Utratą 13 maja 2017 roku, trasą od mostku w Paszkowie do Parku Potulickich w Pruszkowie. Rzeka nas urzekła. Przepiękne meandrujące zakola. Dzika przyroda. Zaskakujące widoki. Zyskaliśmy pewność, że trzeba podzielić się pięknem Utraty z mieszkańcami naszych miejscowości i stworzyć takie warunki, aby Wam było bardziej „z górki”, a właściwie „z prądem”… Najpierw jednak uprzątnęliśmy rzekę ze śmieci nagromadzonych w niej przez lata. Wykonaliśmy badania wody w zalewie komorowskim. Wynik? Woda w rzece jest czysta. 😊
Nie minął jeszcze rok od naszego pierwszego spływu, a już odbyło się 18 wypraw kajakowych (w tym wigilijna!), w których uczestniczyło blisko 200 osób. Najmłodszy uczestnik miał lat 7, a najstarszy ponad 70. W naszych podróżach biorą udział mieszkańcy wszystkich miejscowości gminy Michałowice. Rzeka jest otwarta dla wszystkich! Każdy z nas ma swój ulubiony odcinek Utraty, lecz dla mnie najpiękniejsze są dwa:
- od Zalewu w Komorowie do jazu w Pęcicach, przez piękne rozlewiska, na których widzieliśmy bobry, zimorodki i bieliki;
- od jazu w Pęcicach do Parku Potulickich, gdzie płynie się m.in. pod koronami przepięknych dębów.
Z rozmów z uczestnikami projektu kajakowego najbardziej zapamiętałam takie komentarze: „Mieszkam tu od urodzenia, ponad 50 lat, a nigdy nie pływałem po Utracie kajakiem”, „Nie muszę jechać daleko, żeby przeżyć taką przygodę”, „Warunki atmosferyczne były różne, nikogo to nie zniechęciło” (tak, to tylko kwestia tego, jak się ubierzesz 😊).
Każda wyprawa rozpoczyna się od krótkiego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa. Od jesieni 2017 roku raz w tygodniu spotykamy się na basenie i pod okiem instruktora ćwiczymy techniki kajakarskie. Te zajęcia również są otwarte dla wszystkich chętnych.
Z kolei mieszkańcom, którzy wolą wycieczki lądem, zaproponowaliśmy wyprawy rowerowe wzdłuż Utraty. Na ich trasie znalazły się zabytki oraz miejsca ciekawe przyrodniczo.
W ramach naszego projektu opublikowaliśmy mapy oraz dwa przewodniki: kajakowy i rowerowy. Druk pierwszego wydania przewodników wsparło starostwo powiatowe. Przygotowujemy drugie wydanie. Nad Utratą znajdą Państwo również trzy tablice, na których umieściliśmy szczegółowe mapy krajoznawcze.
Kim jesteśmy?
W pierwszym spływie Utratą wzięli udział:

Joanna Kowalczyk,

Małgorzata Pachecka

Marek Ożóg

Maciej Polarczyk
Wkrótce do drużyny dołączył na stałe:

Rafał Wójcik
Wycieczki rowerowe prowadzi:

Maciek Polarczyk
W przewodniku kajakowym wykorzystaliśmy zdjęcia m.in. Marty Ożóg.
W projekcie Utrata 2.0 działamy społecznie, łączymy różne grupy mieszkańców i różne środowiska. Wiele osób pomaga nam na zasadach wolontariatu, poświęcając mieszkańcom oraz Utracie swój czas i środki. Bardzo dziękujemy.
Zapraszamy wszystkich do udziału w projekcie Utrata 2.0. Buduj z nami społeczeństwo obywatelskie!
www.splywutrata.pl
e-mail: splywutrata@gmail.com
Małgorzata Pachecka
mieszkanka wsi Komorów, prezes Towarzystwa KOMOROWIANIE